1. Вчитель або учні вправі відмовитися від роботи, якщо створилася ситуація, небезпечна для його життя і здоров'я або для навколишніх людей.
2. У випадку аварійної ситуації :
а) негайно призупинити всі роботи, що викликають аварію;
б) вивести з аварійної зони всіх людей;
в) відгородити місце аварії;
г) докласти про аварії адміністрації;
д) викликати необхідні аварійні служби;
е) почати перші необхідні заходи для запобігання аварії.
3. При події нещасного випадку :
а) негайно звільнити потерпілого від впливу вражаючого фактора;
б) негайно зробити першу медичну допомогу потерпілому;
в) негайно докласти про нещасливий випадок адміністрації;
г) викликати швидку допомогу і необхідні аварійні служби;
д) почати перші необхідні заходи для запобігання наслідків аварії.
4. Якщо при дотику до неструмоведучих частин електроприладу відчувається електричний струм, необхідно :
а) відключити прилад від електромережі, від’єднати від електричної розетки;
б) повідомити про несправності електроприладу керівникові занять і електрикові.
5. Кожен працівник або учень, що помітив пожежу, задимлення або інші ознаки пожежі, зобов'язаний :
а) негайно викликати пожежну частину по телефону « 01 » ;
б) ужити заходів до евакуації людей, гасінню ( локалізації ) пожежі і схоронності матеріальних цінностей;
в) довести до відома про пожежу адміністрацію.
Дії підчас виникнення пожежі.
1. У випадку виявлення пожежі керівник зобов'язаний негайно вжити заходів по його ліквідації. Якщо немає впевненості, що пожежа може бути ліквідований самотужки, варто негайно викликати пожежну команду по телефоні 01.
2. Гасіння пожежі виробляється наступними засобами й речовинами:
а)твердими (суха земля, пісок);
б)газо- і пароподібними (вуглекислота, водяна пара);
в)рідкими (вода, водяні розчини солей);
г)піноподібними (піна з густопінних вогнегасників).
3. Якщо займуться проведення електричної мережі, негайно виключити струм. Кожен співробітник повинен знати місця й способи вимикання струму. Після відключення струму погасити палаючі проведення за допомогою вогнегасника й негайно викликати електрика. Гасити встаткування рідкими засобами не можна.
4. У випадку запалення одягу на людині гасіння відбувається за допомогою ковдри доти, поки не згасне полум'я.
5. Правильне користування вогнегасником: повернути ручку під кутом 180, повернути вогнегасник нагору дном і направити на вогнище пожежі. Пінним вогнегасником дозволяється гасити електричне встаткування при знятій напрузі. Під напругою електричні встаткування гасять вуглекислотою, піском і повстиною.
Перша допомога людині, ураженій електричним струмом.
Першу долікарняну допомогу ураженій людині струмом повинний уміти робити кожен працюючий з електроустановками. Вона складається з двох етапів:
Звільнення потерпілого від дії струму.
Надання йому медичної допомоги.
Звільнення можна здійснити декількома способами:
Відключити електроустановку, до якої торкається людина, від джерела живлення.
Відтягнути потерпілого.
При напругах до 1000В допускається відтягування потерпілого, тримаючись за його одяг і попередньо ізолювавши руки (рукавичками, шарфом, рукавицями ...). Діяти необхідно однією рукою. Ізолювати себе від струму можна ставши на гумовий коврик, суху дошку або одяг.
Перерубування проводу.
Перерубувати проводу до напруги 1000В можна сокирою із сухою дерев'яною ручкою або іншим інструментом з ізольованими ручками. Кожен провід необхідно перерубувати окремо, щоб не викликати короткого замикання. Відразу після звільнення потерпілого йому надається перша долікарняна допомога. Для визначення її виду й обсягу необхідно з'ясувати стан постраждалого (перевірити пульс, подих, реакцію зіниць на світло).
Якщо потерпілий знаходиться у свідомості, у нього нормальний подих і серцебиття, то його все-таки не можна вважати здоровим. Його варто зручно укласти в сухе місце, розстебнути одяг і забезпечити повний спокій до прибуття лікаря. Негативний вплив эл. струму на організм людини може позначитися не відразу, а через деякий час.
Якщо потерпілий знаходиться без свідомості, але з нормальним подихом і пульсом, його варто зручно укласти, забезпечити приплив свіжого повітря і почати приводити до пам'яті (підносити до носа вату змочену нашатирем, обрискати людину холодною водою, розтирати і зігрівати тіло).
У випадку відсутності в постраждалого подиху і (або) пульсу йому необхідно робити штучне дихання і непрямий масаж серця. Ніколи не слід відмовлятися від надання допомоги потерпілому і вважати його мертвим через відсутність подиху, серцебиття й інших ознак життя. Однак спроби пожвавлення ефективні лише, коли з моменту зупинки серця пройшло не більш 5-6 хвилин.
Тривала відсутність пульсу з появою подиху й інших ознак я організму вказує на наявність фібриляції серця. У цьому випадку необхідно провести дефібриляцію. Досягається вона шляхом короткочасного впливу великого струму не серце потерпілого. У результаті відбувається одночасне скорочення усіх волокон серцевого м'яза, що до того скорочувалися в різний час. Дефібриляція виробляється за допомогою спеціального приладу – дефібрилятора. Її може робити тільки лікар.