В 2007 році Україна вперше взяла участь роботі щорічного зібрання Міжнародної Спільноти «Бобер». Це сталося завдяки запрошенню одного з керівників литовських конкурсів «Кенгуру» і «Бобер» Ельмундаса Жаліса.
Зібрання відбувалося 2-6 травня в мальовничій місцевості біля містечка Пасваліса – «цитаделі» литовських бобрів.
Від України в роботі зібрання брали участь викладачі Львівського фізико-математичного ліцею Христина Трущак та Ростислав Шпакович. В травні 2008 року, на запрошення організатора польського конкурсу Мацєя Сисло, ми знову активно співпрацювали з представниками 12 країн світу в старовинному місті Торунь – провідному освітньому та науковому центрі Польщі, яке дало світу Миколая Коперника. Конкурсні завдання, розроблені і запропоновані нашою делегацією, включені в пакети національних конкурсів країн-членів Спільноти 2007 і 2008 років. І нарешті – в 2008 році конкурс стартував і в Україні!!! У жовтні- листопаді на сайті Львівського фізико-математичного ліцею була розміщена демоверсія українського конкурсу. Всі бажаючі мали можливість ознайомитись з середовищем та типовими завданнями конкурсу. Це середовище, розроблене випускником ЛФМЛ Тарасом Шпотом, отримало схвальні відгуки від наших закордонних друзів за його компактність та широкі можливості представлення різноманітних типів завдань. А 21 грудня відбувся перший український конкурс, в якому взяли участь 1429 учнів 5-11 класів.
Правила проведення
Міжнародний конкурс з інформатики та комп’ютерної грамотності “Бобер” проводиться в Україні Міжнародною Спільнотою «Бобер» на базі Львівського фізико-математичного ліцею при Львівському національному університеті імені Івана Франка за сприяння Головного Управління освіти і науки ЛОДА (відповідно до листа від 11.11.2008 № 3-8/2784 )
Метою конкурсу є підвищення комп’ютерної грамотності дітей, ознайомлення і зацікавлення сучасними інформаційними технологіями, комп’ютерною технікою та літературою, активізація творчої діяльності вчителів, вироблення методичних рекомендацій щодо вдосконалення навчальних програм та підручників шляхом аналізу статистичних даних результатів конкурсу.
Оргкомiтет конкурсу
Організація і проведення в Україні Міжнародного конкурсу з інформатики та комп’ютерної грамотності “Бобер» покладається на організаційний комітет, який діє на базі Львівського фізико-математичного ліцею при Львівському національному університеті імені Івана Франка (директор ліцею – Мар’ян Добосевич).
Адреса оргкомітету: вул. Караджича, 29, м. Львів, 79054; моб. тел. 80986032272 e-mail: bober@lpml.com.ua; www.lpml.com.ua
До повноважень оргкомітету належить:
вирішення питань щодо проведення конкурсу, обробки файлів відповідей учасників, відзначення переможців, оприлюднення результатів;
інформування Міжнародної Спільноти «Бобер» та освітян України про результати конкурсу;
формування пакету пропозицій до Міжнародної Спільноти «Бобер» для проведення конкурсу в наступному році;
делегування частини своїх повноважень регіональним координаційним центрам при підписанні відповідної двосторонньої угоди;
вироблення пропозицій щодо вдосконалення змісту навчальних програм, підготовка навчально-методичних посібників.
Участь у конкурсi
У конкурсі можуть брати участь усі бажаючі учні 5– 11 класів загальноосвітніх навчальних закладів усіх форм власності.
Конкурс у загальноосвітніх навчальних закладах проводять координатори конкурсу або вчителі цієї школи. Для участі в конкурсі учень повинен зареєструватися у координатора конкурсу у своєму загальноосвітньому навчальному закладі або в регіонального координатора в іншій установі освіти, де буде проводитися конкурс. Координатор заповнює заявку на участь у конкурсі та надсилає її на адресу Центрального оргкомітету разом з копією переказу благочинної пожертви на організацію Міжнародного конкурсу «Бобер» не пізніше 1 листопада.
Конкурс проводиться в трьох вікових групах: БОБРЕНЯ – для учнів 5 –7 класів; БОБРИК – для учнів 8 – 9 класів; БОБЕР – для учнів 10-11 класів загальноосвітніх шкіл.
Рекомендована благочинна пожертва складає 10 гривень від кожного учасника та повністю використовується для покриття витрат на організацію та проведення конкурсу. До 10% цих пожертв може призначатися для забезпечення організації та проведення конкурсу в навчальному закладі чи об’єднанні навчальних закладів.
Порядок проведення конкурсу
Конкурс проводиться в один день листопада в усіх регіонах України за однаковими завданнями для кожної вікової групи. Місцеві осередки проведення конкурсу отримують закодовані пакети завдань за кілька днів до його початку. Перед початком конкурсу координатором проводиться детальний інструктаж учасників щодо правил проведення конкурсу та здачі файлу відповідей Усі вчителі, що проводять конкурс у даному навчальному закладі, зобов’язані провести конкурс згідно з даними правилами. У разі недотримання правил роботи учнів даного навчального закладу можуть бути вилучені з перевірки. Головна вимога до координаторів та учасників конкурсу – самостійна та чесна робота над завданнями.
При великій кількості учасників конкурсу в одній школі учні можуть виконувати завдання на домашніх комп’ютерах. Кожен учасник конкурсу отримує пакет завдань, файл відповідей утворюється автоматично в процесі розв’язування завдань, учасник після закінчення конкурсу пересилає або здає його координаторові; Конкурс триває 90 хвилин – час на розв’язування завдань без урахування часу відкриття пакету та заповнення анкети.
Після закінчення роботи над завданнями координатор збирає всі файли відповідей разом з реєстраційними бланками для учнів та вчителів, формує шкільний пакет і разом з повним списком учасників та координаторів, в присутності кількох спостерігачів (учасників конкурсу) висилає на адресу оргкомітету з темою “Результати конкурсу Бобер”.
Кожен учасник та координатор конкурсу може вислати свої зауваження щодо проведення конкурсу. Усі претензії щодо надісланих результатів оргкомітетом приймаються до 1 лютого 2009 року. Файли відповідей учасників конкурсу зберігаються оргкомітетом до 1 червня 2009 року. З будь-яких питань щодо проведення конкурсу можна звертатися на адресу організаційного комітету з проведення конкурсу в Україні.
Змiст i структура завдань
Завдання для учасників конкурсу запропоновані та затверджені щорічним форумом Міжнародної спільноти “Бобер” Всім учасникам пропонується по 30 завдань ( 10 – по 3 бали, 10 – по 4 бали, 10 – по 5 балів). До більшості завдань подається чотири відповіді, серед яких є лише одна правильна. У деяких завданнях отримати правильний результат у вказаному вигляді можна лише при правильній послідовності операцій на комп’ютері.
Критерii оцiнювання результатiв
Кожен учасник має спочатку 30 балів. За неправильну відповідь знімається 1 бал, відсутність відповіді оцінюється в 0 балів. Максимальна кількість балів, яку може отримати учасник – 150. Основним критерієм оцінювання результату є сумарна кількість балів, набрана одним учасником.
Вiдзначення учасникiв конкурсу
Відзначення учасників конкурсу здійснюється за рахунок благодійних внесків учасників та залучених спонсорських коштів на місцях. Кожному учасникові вручається спеціальний сертифікат учасника Міжнародного конкурсу з інформатики та комп’ютерної грамотності “Бобер”, який при необхідності може бути завірений дирекцією навчального закладу, що проводив конкурс. Переможці з найактивніших шкіл-учасників будуть запрошені до літніх таборів.
Пiдсумки конкурсу
Результати конкурсу, отримані шляхом обробки файлів відповідей учасників, оприлюднюються не пізніше, ніж через вісім тижнів після його проведення. Результати разом із сертифікатами розсилаються в усі місцеві осередки проведення конкурсу. Оргкомітет на основі отриманої при перевірці бази даних робить статистичний аналіз результатів, опрацьовує всі зауваження щодо проведення конкурсу та його завдань. Аналітичний звіт про результати проведення конкурсу надсилається до управлінь освіти і науки обласних (міських) державних адміністрацій, інститутів післядипломної педагогічної освіти.
Примітка: згідно з цими ПРАВИЛАМИ всім зацікавленим у проведенні конкурсу особам необхідно перераховувати благочинні пожертви через відділення Ощадного банку та інших банків на розрахунковий рахунок благодійного фонду “Ліцей”: Філія АТ «Укрексімбанк» Р/р 260050004560 МФО 325718, код 22360064 (з поміткою “Благочинні пожертви на організацію конкурсу “Бобер””) Отримувач — Благодійний фонд “Ліцей”